Friday, March 24

3 pm – Festival opens

3:15 pm

  • Tree Charms Craft for Kids, Craft Area

 

3:30 pm

  • Steven & Ruth Hollander, Knight’s Inn Main Stage
  • Medieval Fighting Demo, Roundhouse

 

4 pm

  • To The Point Dance Studio performance, Roundhouse
  • “The Dreaming – Remember The Way” Celtic dream workshop part 1, by Ellie Davis, Portland Rose Rm.
  • Ogham Craft for kids, Craft Area

 

4:30 pm

  • Mark Jardine, Session Stage
  • Hard cider, Perry and other medieval era fruit wines Workshop and Tastings w/Alan Griffin $20, Visitor’s Center

 

5 pm

  • Irish Step Dancing w/Ayla Reid and Joe Duffey of the Young Irelanders, Roundhouse
  • Irish & Sean Nós Singing w/Eoghan Ó Ceannabháin & Ian Kinsella of the Young Irelanders, Portland Rose Rm.
  • Scots/Irish Dream Craft Workshop for Adults w/Ellie Davis w/music by Steve Davis & Micah Paisley, Craft Room
  • Irish Piano Accompaniment w/Laura Callaghan of the Young Irelanders, Superintendent Building

 

5:30 pm

  • Harvest Home, Knights Inn Main Stage

 

5:45 pm

  • Medieval Fighting Demo, Roundhouse

 

6 pm

  • Tunes and technique for pickers: bouzouki, mandolin, guitar, banjo with Colin Botts, Superintendent Building
  • Whiskey Tasting w/Mick Kindler ($40), Visitors Center

 

6:30 pm

  • Pladdohg, Session Stage

 

7:15 pm

  • Doors open for Headline Show, Roundhouse

 

7:30 pm

  • Fake Irish Accent Contest, Roundhouse near Pub

 

8 pm

  • Headline Show with The Young Irelanders, Roundhouse Headline Stage

 

10 pm (about)

  • After –hours late night session. Bring an instrument to join in or just enjoy the music.

 

Saturday, March 25

10 am – Festival opens

10:15 am

  • Mark Jardine, Knight’s Inn Main Stage
  • Medieval Fighting Demo, Roundhouse
  • Flute & Whistles w/John Flynn of Skippers Alley, Superintendent Building
  • The Irish Banjo w/ Patrick Cummins of Skippers Alley, Visitor’s Center

 

11 am

  • Shields Craft for Young Warriors, Craft Area

 

11:15 am

  • Red Branch, Session Stage
  • Irish Rhythms (bodhrán) w/Macdara Yeates of Skippers Alley, Superintendent Building
  • Advanced Fiddle Styles w/Ultan O’Brien of Skippers Alley, Visitor’s Center

 

12 pm

  • Tales of Courage, Sweet Bites, and Lost Loves, storytelling by C. David Belt, Portland Rose Rm.
  • Tree Charms Craft for Adults w/Ellie Davis, Craft Area

 

12:15 pm

  • Dunmore Lasses, Knight’s Inn Stage
  • Ceili Dancing with Skipper’s Alley, Roundhouse
  • Beginning Mandolin w/James Arbizu (mandolins provided), Superintendent Building

 

12:45 pm

  • Hard cider, Perry and other medieval era fruit wines Workshop and Tastings w/Alan Griffin $20, Visitor’s Center

 

1 pm

  • Medieval Fighting Demo
  • “Celtic Mythology: The Wheel of the Year” by Ellie Davis, Portland Rose Rm.
  • Tree Fairies Craft for Kids, Craft Area

 

1:15 pm

  • Skipper’s Alley mini concert w/Q&A, Session Stage
  • Swords and Spears and Axes, Oh My! (Medieval Weapons 101) by C. David Belt, Roundhouse

 

2 pm

  • “Whose Line is it Anyway? Stolen Songs in The Minstrelsy of the Scottish Border” by Caroline McCracken-Flesher, Portland Rose Rm.
  • Ogham Craft for Adults w/Ellie Davis, Craft Area

 

2:15 pm

  • Pladdohg, Knight’s Inn Main Stage
  • Irish Guitar Backup w/John Flynn of Skippers Alley, Superintendent Building
  • Learn about the Uilleann Pipes w/Fionnán Mac Gabhann of Skippers Alley, Visitor’s Center

 

3 pm

  • Kilt contest, in front of Knight’s Inn Main Stage
  • Afternoon Irish Session w/members of Skippers Alley. Bring your instrument!, Roundhouse
  • Gilicia by Carlos Nunez, Portland Rose Rm.
  • Ogham Craft for Kids, Craft Area

 

3:15 pm

  • Hales Family Musical Ties, Session Stage
  • Learn To Play the Whistle with Rob Gandara (whistles will be provided), Superintendent Building
  • Learn about the Irish Harp w/Eilís Lavelle of Skipper’s Alley, Visitor’s Center

 

4:15 PM

  • Annie’s Romance, Knight’s Inn Main Stage
  • Beginning Fiddle w/Hales Family Band (fiddles provided), Superintendent Building
  • Whiskey Tasting w/Mick Kindler ($40), Visitor’s Center

 

5 pm

  • Closing Ceremonies

 

5:15 pm

  • Doors open for Headline Show, Roundhouse

 

6 pm

  • Headline Show with Skipper’s Alley, Roundhouse Headline Stage

 

7:30 pm

  • Red Hair contest & raffle

 

8 pm

  • Headline Show with Carlos Núñez, Roundhouse

 

Schedule subject to change